434784

411. AXEL EINAR HJORTH, sideboard, "Stål", Nordiska Kompaniet 1930.

Fanerad med zebrano och jakaranda med, rak form på postament, centralt tre lådor, på vardera sida skåp med hyllor. Brickmärkt R 33771 -13 3 30 samt med rund bricka A.B NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 153 cm, djup 45 cm, höjd 89,5 cm. Nyckel finns.

Något slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK / 5 814 - 8 721 EUR
Klubbat pris
190 000 SEK

Tilläggslista

Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930; the model was shown at the Stockholm exhibition in 1930.

C Björk, T Ekström, E Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se modellen avbildad från Nordiska Kompaniets vårutställning 1929, sid 70. Se även sid 96, modellen avbildad från Stockholmsutställningen 1930.

Övrigt

Modellen formgiven år 1929.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto