412
449933

AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 750 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fanerad med jakaranda, bonad björk, m fl träslag, intarsiadekor, sex utdragslådor, beslag av mässing, svart marmorskiva. Bredd 100,5 cm, djup 45,5 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Slitage, blekt, smärre skador.

Otto Schulz (red), "Tidskriften Boet", 1928, jfr liknande byrå avbildad sid 170.