Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
412
449933

AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fanerad med jakaranda, bonad björk, m fl träslag, intarsiadekor, sex utdragslådor, beslag av mässing, svart marmorskiva. Bredd 100,5 cm, djup 45,5 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Slitage, blekt, smärre skador. Nyckel finns.

Otto Schulz (red), "Tidskriften Boet", 1928, jfr liknande byrå avbildad sid 170.