417
453294

AXEL EINAR HJORTH, väggspegel med konsolbord, "Du Barry", Nordiska Kompaniet ca 1929.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Grålackerat trä, förgylld reliefdekor, spegeln med krönande ornament, märkt med metallbricka märkt med metallbricka NK R 33985- C12 6 42, höjd 150 cm, bredd 60 cm, konsolbord med kalkstensskiva. 66 x 37 cm, höjd 50 cm.

Skivan skadad.

Proveniens

Enligt NK-arkivet, beställda av Olof Bildt.

Serien "Du Barry" är ovanlig och formgiven av Hjorth under hans tidigare år som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet, 1928.