418
457853

AXEL EINAR HJORTH, bord med kakelplattor "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1929

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Grålackerat med förgylld reliefdekor, skivan belagd med ljusblå kakelplattor och stiliserad dekor, låda i sargen.. Märkt med metallbricka NK R 33027 -25 2 29. 67 x 37 cm, höjd 58,5 cm.

Smärre slitage.

Serien "Du Barry" är ovanlig och formgiven av Hjorth under hans tidigare år som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet, 1928.