Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
419
457854

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

AXEL EINAR HJORTH, bord med kakelplattor "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1929.

Grålackerat med förgylld reliefdekor, skivan belagd med ljusblå kakelplattor och stiliserad dekor, låda i sargen. Märkt med metallbricka NK R 33027 - 25 2 29. 67 x 37 cm, höjd 58,5 cm.

Smärre slitage.

Serien "Du Barry" är ovanlig och formgiven av Hjorth under hans första tid som chefsarkitekt på Nordiska Kompaniet, 1928.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.