442
439166

AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Caesar", Nordiska Kompaniet.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Antikpatinerad björk, svängd ryggbricka med reliefdekor av stiliserade växter och blomsterurna, svängda bakben, framben med avslutande tassar.

Obetydligt slitage. (2)

Proveniens

Malmö Strumpfabrik.

Malmö Strumpfabrik.

C Björk, T Ekström, E Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se modellen avbildad sid 84, 111.

Modellen formgiven år 1928 och visades på NK:s novemberutställning 1928.
Möblemanget "Caesar" ställdes ut i NK:s paviljong på Världsutställningen i Barcelona år 1929.
Stolarna och auktionens tre övriga poster modell Caesar beställdes till Styrelserummet på Malmö Strumpfabrik, i NKs arkiv upptaget som beställningsvara av Curt Levin.