444
439167

AXEL-EINAR HJORTH, arbetsbord "Caesar", Nordiska Kompaniet, ca 1928.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Antikpatinerad björk, läderklädd skiva, överkragade ben, kopplad benställning, tassfötter. Märkt med metallbricka NK R 37906 - C21903 100 x 60 cm, höjd 77 cm.

Skinn med slitage och smärre skador.

Proveniens

Malmö Strumpfabrik.

Bordet beställdes till Styrelserummet på Malmö Strumpfabrik, i NKs arkiv upptagen som beställningsvara av Curt Levin. Detta kallat stenografbord.