446
433181
AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Typenko", Nordiska Kompaniet ca 1931.

Bonad björk, armstöd av förnicklade stålrör, stoppad sits och rygg, mönstrad tygklädsel. En fåtölj brickmärkt R 36100 - C MÖB.

En med skadad rygg, slitage, fanérskador. (2)

Utropspris:

20 000 - 40 000 SEK

2 326 - 4 651 EUR

Klubbat pris:
210 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1931.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19