433181

446. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Typenko", Nordiska Kompaniet ca 1931.

Bonad björk, armstöd av förnicklade stålrör, stoppad sits och rygg, mönstrad tygklädsel. En fåtölj brickmärkt R 36100 - C MÖB.

En med skadad rygg, slitage, fanérskador. (2)

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK / 2 326 - 4 651 EUR
Klubbat pris
210 000 SEK

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto