446
433181

AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Typenko", Nordiska Kompaniet ca 1931.

Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
1 740 - 3 490 EUR
1 830 - 3 650 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bonad björk, armstöd av förnicklade stålrör, stoppad sits och rygg, mönstrad tygklädsel. En fåtölj brickmärkt R 36100 - C MÖB.

En med skadad rygg, slitage, fanérskador. (2)

Modellen formgiven år 1931.