501
451774

MATTA. "Röda nejlikan". Gobelängteknik. 396,5 x 404,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Senare fransar varav några är skadade, några saknas.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.