502
452371

MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 409 x 272,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1950.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna saknar den slätvävda kanten, senare fransar.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 79.