Höstens Moderna 575

812 föremål
500. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 311,5 x 196,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
502. MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 409 x 272,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
505. MATTA. "Tånga blå". Gobelängteknik. 347 x 273,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
506. MATTA. "Tånga gul". Gobelängteknik. 336,5 x 244 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
507. MATTA. "Paula, röd". Gobelängteknik. 477 x 280 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
185 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
508. MATTA. "Rosengång, brun". 366 x 253,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
509. MATTA. "Slottet". Flossa. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
509A. MATTA. Flossa. 341 x 145 cm. Signerad MG 1928 (Märtha Gahn).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
510. MATTA. "Ståndaren". Flossa. 248 x 188 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
511. MATTA. "Joakim". Flossa. 335 x 205 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
81 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
512. MATTA. "Röd Flossa". Flossa. 541,5 x 314 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
513. MATTA. "Älgö". Flossa. 307,5 x 213 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
514. MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 278,5 x 164 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
518. MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 162 x 113,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
520. MATTA. Rölakan. 238 x 145,5 cm. Signerad JBV (Johanna Brunssons Vävskola).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
522. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 226 x 141,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
523. MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 317 x 236,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
524. MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 253 x 151,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
525. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 308 x 262,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
526. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 363,5 x 241 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
527. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 252 x 172 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
528. MATTA. "Munka-Ljungby". Rölakan. 299 x 200,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
529. MATTA. "Munka-Ljungby". Rölakan. 264,5 x 221,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
530. MATTA. "Blåplump". Rölakan. 285, x 253 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
40 000 - 70 000 SEK
532. MATTA. Rölakan. 365,5 x 248,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
533. MATTA. Rölakan. 255,5 x 200,5 cm. Signerad SH (Svensk Hemslöjd).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
534. MATTA. Rölakan. 384 x 221 cm. Signerad KH.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
535. MATTA. Rölakan. 354,5 x 249 cm. Signerad NKT.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
536. MATTA. Rölakan. 219,5 x 176 cm. Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
537. MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
538. MATTA. "Falurutan gul". Rölakan. 206,5 x 140,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
539. MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 260,5 x 217,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
540. MATTA. Rölakan. 386 x 250,5 cm. Signerad KH HJ.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
542. MATTA. "Fasad, orange". Rölakan. 378 x 279,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
543. MATTA. "Fasad Grön". Rölakan. 183 x 99 cm. Signerad AB MMF MR BH.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
544. MATTA. Rölakan. 256,5 x 196,5 cm. Signerad IB.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
545. MATTA. Rölakan. 245,5 x 179 cm. Signerad MLH KM.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad VB (?).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
547. MATTA. Rölakan. 241 x 173,5 cm. Signerad ÅB. Sverige omkring 1960-70.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
548. MATTA. "Ostia grön". Rölakan. 203 x 141 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
550. MATTA. Rya. 316,5 x 218,5 cm. Signerad 19HH53.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. MATTA. Rya. 215,5 x 154,5 cm. Signerad KH GR.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
553. JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
554. JOHAN ROHDE, såsskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
558. GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
559. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
560. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1979, sterling.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
561. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
562. GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. GEORG JENSEN, smörkastrull, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
564. GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn ca 1919-21, sterling.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
565. GEORG JENSEN, tesil med skål, Köpenhamn 1920-tal samt 1933-44, sterling,
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
566. HARALD NIELSEN, toilettedosa, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
574. DAVID ANDERSEN, 3 delar, Norge tidigt 1900-tal, sterling,
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
576. WIWEN NILSSON, vas, Lund 1925.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
577. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1965, sterling.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
579. WIWEN NILSSON, såsskål med fat, Lund 1958 (otydligt) sterling.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1960, sterling.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
581. WIWEN NILSSON, vas, Lund 1954, sterling.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
582. LJUSSTAKAR, ett par, sterling silver Wiwen Nilsson, Lund 1967.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
583. WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 138 delar. Lund 1953-1974.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
584. WIWEN NILSSON, hummergafflar, 6 st. Lund 1958-1963.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
585. K. ANDERSON, fiskfat, Stockholm 1918.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
586. C.G. HALLBERG, kaffeservis, tre delar, Stockholm 1916, jugend.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. C.G. HALLBERG, bordsarmatur, Stockholm 1928.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. NORDISK SILVERKONST, kandelabrar, ett par, Helsingborg 1949.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
590. ATELIER BORGILA, bestick, 47 delar Stockholm 1936-39.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
591. ATELIER BORGILA, terrin samt strösked, Stockholm 1935, sterling.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
592. ATELIER BORGILA, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1936.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
593. ATELIER BORGILA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1934, sterling.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. BRICKA, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1931, vikt ca 1900 g.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
595. W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1960.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
596. REY URBAN, vas, Stockholm 1962, sterling.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
597. REY URBAN, vas, Stockholm 1964, sterling.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
598. REY URBAN, skålfat, Stockholm 1969, sterling.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK