514
429688

MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 278,5 x 164 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 131.