515
439459

MATTA. "Rutig röd halvflossa". Reliefflossa. 512,3 x 413,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 570 - 8 760 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad mellan 1942-1948.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. En långsida med malskador och skador, en långsida och kortsidorna med obetydliga skador, skadade fransar, de flesta saknas.

Proveniens

Styrelserummet på Skytts Härads Sparbank, Trelleborg.

Jämför Liljevalchs konsthall: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 135.