538
441126

MATTA. "Falurutan gul". Rölakan. 206,5 x 140,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 620 - 1 800 EUR
1 710 - 1 900 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar.

Proveniens

Inköpt 26/1 1981 hos MMF AB för 8460 kr.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.