539
451725

MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 260,5 x 217,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
710 - 1 070 EUR
741 - 1 110 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.