544
448050

MATTA. Rölakan. 256,5 x 196,5 cm. Signerad IB.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris

Sverige 1940-50-tal. Rödmelerad botten med sju sammanhängande medaljonger med stiliserade växtmotiv i ljusblått, grått och rosa.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar.

Proveniens

Mattan inhandlad av nuvarande ägarens mormor, troligen på 50-60-tal.