549
429687

MATTA. "Tigerfällen, vitt med grått". Rya. 133 x 89,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1946.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Fransar saknas.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 21.

Ett exemplar av Tigerfällen tillverkades till Högsta Domstolens kanslibyggnad i Stockholm.