504
443794

MATTA. "Strålblomman grå". Gobelängteknik. 355 x 265 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Senare fransar.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, skisser färgplansch sid 79.