532
450712

MATTA. Rölakan. 365,5 x 248,5 cm. Signerad SB

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

(Sigvard Bernadotte). Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-50-tal. Ljust violettmelerad botten med polykromt rutmönster och stiliserade blommor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Skadade kortsidor varav en med större hål, ställvis skadade fransar, några saknas.