530
447939

MATTA. "Blåplump". Rölakan. 285, x 253 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
40 000 - 70 000 SEK
3 530 - 6 180 EUR
3 680 - 6 450 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1937. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, kortsidorna med sannolikt senare orientalisk fläta, fransar saknas.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 13; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 14; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 133.

Ett exemplar av "Blåplump" visades på New York Expo 1937.