523
459428

MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 317 x 236,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad före 1942.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.