519
420955

MATTA. Reliefflossa. Närmast rund. Diameter 176,5 - 184,5 cm. Signerad I H K

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris

(Ingrid Hellman-Knafve). Omkring 1950. Knutna fält med rutor och diagonala ränder i ljusgrönt och isblått mot en slätvävd mellangrön botten.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Den slätvävda bården med ställvis slitage och smärre skador, några skadade fransar.

Ingrid Hellman-Knafve var en textilkonstnär som specialiserade sig på mattor. Hon tog slöjdlärarinneexamen vid M. Nordenfelts handarbetsseminarium i Göteborg 1933. 1938 startade hon en egen textilateljé på föräldragården Stenhall i Örby, Kinna. Mellan åren 1951-52 studerade hon konst i Paris. Ingrid Hellman-Knafves mattor kännetecknas av ett starkt stiliserat och elegant modernt uttryck. Hon hade en mycket färgmedveten personlighet och använde sig av olika textila tekniker. Hon ställde bl.a. ut på Svenskt Tenn 1944, på Konsthallen i Borås 1949 och deltog i konsthantverksutställningar i Stockholm, Göteborg, Köpenhamn och Zürich.