727
416358

BERNDT FRIBERG, schatull med 24 miniatyrer, Gustavsberg Studio.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Schatull i teak, 41 x 31, höjd 7 cm, stämplat FRIBERG No 11, miniatyrerna signerade Friberg med studiohanden, några med årsbokstäver. Höjd 2,2-10,3 cm.

Tre vaser med obetydliga fotnagg, tre vaser något slipade runt foten.

Enligt uppgift från Gustavsbergs museum har endast 20 till 25 schatull tillverkats. Ett av dessa fick Gustav VI Adolf som gåva 1972.