122
419700

TESERVIS, 9 delar, Andrea Branzi Giotto design, Italien.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Blåglaserad keramik, bestående av 6 koppar med fat, tekanna (höjd 18,5 cm), mjölkkanna samt sockerskål med lock. Stämplade GIOTTO CERAMIC HAND MADE.

Mjölkkannan med lagat lock, krackelyrer.

Modellen formgiven år 1991. Modellen finns bl a i Indianapolis Museum of Art, Denver Museum of Art samt Groniger Museum, Holland.