434888

ALVAR AALTO, golvlampa, "A 805", Valaistustyö, Finland sannolikt 1950-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Änglavinge, ställningen klädd i svart läder, mässing upptill, stämplad Valaistustyö, skärmen av vitmålad metall, snör-strömbrytare. Höjd 172 cm.

Något gulnade skärmar, smärre slitage.

Proveniens

Marleine (Marie-Madeleine) Perrochet, schweizisk assistent åt Alvar Aalto mellan åren 1955-57 samt 1958-59. Hon höll bl.a. i projektet med Aaltos "Maison Carré" i Bazooches-sur-Guyonne, Frankrike, 1958-59.

Modellen formgiven år 1956.