Arne Jones E1299
465343

ALVAR AALTO, golvlampa "A 805", Valaistustyö, Finland sannolikt 1950-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Änglavinge, ställningen klädd i svart läder, mässing upptill, skärmen av vitlackerad metall, strömbrytare på sladd vid golvet. Höjd 174 cm.

Smärre slitage, gulnad.

Proveniens

Marleine (Marie-Madeleine) Perrochet, schweizisk assistent åt Alvar Aalto mellan åren 1955-57 samt 1958-59. Hon höll bl.a. i projektet med Aaltos "Maison Carré" i Bazooches-sur-Guyonne, Frankrike, 1958-59.

Modellen formgiven år 1956.