22
434592

FOLKE JANSSON, stol, "Myggan", prototyp, 1956.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad benställning, stoppad sits och rygg, klädd i svart konstläder. Höjd 70,5 cm, bredd 76 cm.

Slitage, benställningen delvis omlackerad.

Tilläggslista

Sitsen klädd i läder, ryggen i konstläder; the seat in leather, the back in artificial leather.

Proveniens

Folke Jansson

Stolen, som är en prototyp som aldrig kom i produktion, ritades 1956 och presenterades på Möbelmässan i Stockholm 1957. Därefter har den stått i formgivarens hem och har tillsammans med Arabesk, snurrfåtöljen Rondo och soffan Facett, visats på ett fåtal konstutställningar, bl a på Galleri S i Tibro år 2000.