23
460554

CURT BLOMBERG, skåp, ca 1954.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
CURT BLOMBERG, skåp, ca 1954.

Mahogny, målade paneler, två dörrar med geometriskt motiv i svart, rött och gult, inredning med utragbar skiva, två lådor och hyllor, handtag av plast. Höjd 134 cm, bredd 89 cm, djup 40,5 cm.

Smärre slitage, krackelerad lack, liten skada ovan låskolven upptill.

Tilläggslista

Formgivet av Curt Blomberg ca 1954, designed by Curt Blomberg ca 1954.

Curt Blomberg ( f 1911) arkitekt SIR. Framför allt aktiv som inredningsarkitekt men ritade även en del serieproducerade möbler för Sala Möbelfabrik. Curt Blomberg var son till David Blomberg.