24
470035

STIG LINDBERG, utegrill, emaljerad metall, Gustavsberg 1950-tal.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 550 - 3 990 EUR
3 700 - 4 170 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Geometrisk dekor i svart och blått. Signerad Stig L. Höjd 225 cm.

Skador.

Nationalmuseum, Stockholm, "Stig Lindberg", 11 maj 2006 - 25 februari 2007.

Dunkers kulturhus, Helsingborg 16 juni - 30 september 2007.

Karin Linder (red), Nationalmusei utställningskatalog nr 649, "Stig Lindberg", avbildad i färg på helsida, sid 37.

Nationalmusei referensnummer 201-001.