25
442086

STIG LINDBERG & DAVID ROSÉN, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1960.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rektangulär emaljskiva med dekor av drake, krigare och kvinnofigur i rött och svart, signerad Stig L, underrede brickmärkt NK och daterat 1960. Längd 136 cm, bredd 56 cm, höjd 47,5 cm.

Ett ben med spricka, slitage.