315
453556

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 720 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

"Wolford Woman and Hand on Body", 1995

Signerad Helmut Newton och daterad Monte-Carlo 1995 och numrerad 1/10 a tergo. Vintage. Även stämplad "Copyright Helmut Newton Monte Carlo" a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 37 x 27 cm.

Proveniens

Hamiltons Gallery, London.

Strax efter andra världskrigets slut föddes något som för alltid förändrat kvinnors vardagsliv: nylonstrumbyxan. Denna högteknologiska kolförening var givetvis ett resultat av nödvändigheten i nya innovationer för krigsindustrin. I det här fallet var det frågan om att hitta ett billigt och slitstarkt material för fallskärmar istället för siden. Föga visste man då vilken succé tyget skulle bli i ett helt annat sammanhang, som ett av de mest vardagliga och samtidigt mest laddade klädesplaggen i världshistorien.
Denna bild tagen av en av 1900-talets största fotografer och visuella uttolkare av sexualitet, fetischism och det mänskliga psykets naturliga dragning till det förbjudna - Helmut Newton. Detta gjorde honom som klippt och skuren för uppdraget från det lyxiga märket Wolford 1995.
Helmut Newton är en fenomenal kompositör och budskapet i bilden når ut med all önskvärd tydlighet. Två kvinnor, båda starkt beskurna, står intill varandra i en ställning som både signalerar frivillighet och bortstötning. Den svartklädda kvinnan håller den andra kvinnans arm som om det vore en fallos. Långa naglar, långa handskar i lack, strut-bh och dolda blickar - symboler för förbjuden sexualitet saknas knappast. Man kan lugnt säga att Wolford fick tusenfalt mer än vad de beställde: En fantastisk, ikonisk, provocerande och slående bild.

Formgivare

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.