71
464662

ARNE JACOBSEN, 4 st. "Grand Prix", Fritz Hansen Danmark, 1950-60-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rygg och sits av formpressat teaklaminat, profilerade ben av teak. Märkta undertill FH Made in Denmark.

Smärre slitage. (4)

Modellen formgiven år 1955 och tilldelades Grand Prix vid Triennalen i Milano år 1957.