89
452936

BJÖRN WIINBLAD, matbord, Danmark 1974.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skivan med kakel, dekor huvudsakligen i grönt och blått mot vit fond, centralmotiv med flicka, signerad "à Susanne Björn Wiinblad 74", kantlist av mässing, svartlackerad benställning av trä. Diameter ca 160 cm, höjd 70 cm.

Smärre slitage.