428085

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Utanför barriären", motiv från Paris

Signerad N. Kreuger och daterad Paris 1885. Pannå 31 x 40 cm.

Proveniens

Skådespelare Olle Hilding, Stockholm.
Rigmor Lindwall (genom arv).

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7 - 25 mars 1928, kat nr 88.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 56, avbildad halvsida, sid 57 samt upptagen i katalogen sid 229 som nr 94.

Kännaren av Nils Kreugers konst Kjell Boström omnämner katalognumret enligt följande i sin bok från 1948: "Det blev en arbetsam vår. Medan snön ännu låg kvar, strövade Kreuger ute på gatorna och förde med sig hem små studier: Paris vallar i blånande snödräkt, snökörare som vända hemåt med sina kampar. En sådan skiss förstorades under våren upp till Snö i Paris, som representerade Kreuger på vårsalongen. Kanske var det också nu som Utanför barriären tillkom. Cazins bleka vemod har nu efterträtts av en rikare stämning. Det lilla romantiska skjulet som sänder en orangeröd ljusstråle ut i skymningen, skall senare återkomma som ett typiskt drömskt nittiotalsmotiv".