1176
467524

OLJELAMPA, lergods med turkos glasyr. Höjd 21,5 cm. Persien (Iran), troligen Keshan 1200-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris

Hög hals och hänkel. Nedtill skålformad, upptill mindre skål med fem öppningar. Undertill gammal etikett.

Något restaurerad, smärre skador och nagg. Några små ornament saknas.

Proveniens

Hovrättsrådet Ingemar Rexed.