1181
468263

VÄVD TAPET, gobelängteknik. 274,5 x 402 cm. Flandern 1600-talets andra hälft - omkring 1700.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Polykromt landskap med fåglar, träd, blommor och i fonden slottsbyggnader. Mörkbrunmelerad bård med frukter, blommor och urnor. Ull och silke.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, ivävda partier.