1182
465403

VÄVD TAPET, gobelängteknik. Landskap med nunna. 244,5 x 232,5 cm. Flandern omkring 1700.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 760 - 2 640 EUR
1 870 - 2 800 USD
Klubbat pris

Polykromt landskap med byggnadsverk, träd och blommor samt centralt stående nunna hållande krucifix, hjärta och våg. Ull och silke. Fodrad.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Bård saknas, senare lisière.