1183
450585

KINESISK ROCK, siden. Höjd 137,5 cm. Omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Blått siden med polykroma silkesbroderier av blommor, fjärilar och medaljonger med figurscener. Benvita kantband med broderier. Ljusblått sidenfoder.

Ställvis något slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Alice Cervin, född Dickson, gift med bankir Carl Cervin, Villagatan 9-11, Stockholm.