1183
450585

KINESISK ROCK, siden. Höjd 137,5 cm. Omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Blått siden med polykroma silkesbroderier av blommor, fjärilar och medaljonger med figurscener. Benvita kantband med broderier. Ljusblått sidenfoder.

Ställvis något slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Alice Cervin, född Dickson, gift med bankir Carl Cervin, Villagatan 9-11, Stockholm.