1201
460702

SEMIANTIK HERIS. 588 x 345,5 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 780 - 6 690 EUR
5 420 - 7 590 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Ljusröd botten med stor polykrom medaljong, mellanblå hörnornament, stiliserade palmett- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar och malskador. En långsida med trampveck, kortsidorna saknar ett par knutrader.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.