1225
473354

ANTIK SILKE KINA. 267,5 x 180 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Gul botten med blommande polykroma grenar samt medaljong och hörnornament med femkloig drakar. Bred gul huvudbård med meander- och swastikamönster. En kortsida med inskription: Jingrengong beiyong (=Att användas i Jingrengong). Lugg av silke.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. En långsida med smärre lagningar

Proveniens

Kemiingenjör Nils Johan och Marianne Sundstedt som bodde i Manchoukuo Mukden, (Manchuriet), Kina, 1939-1941. Nils Johan Sundstedt grundade en papperstillverkningsenhet där.

Jingrengong (Palace of Great Benevolence) ett palats i Kejsarpalatset (Gugong) i Peking (Beijing).