1226
461764

ANTIK KINA, sannolikt Beijing. 344 x 272 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Ljust kamelhårsfärgad botten med blomrankor i ljusbrunt samt blommedaljonger i benvitt och olika blå nyanser. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med bladrankor och ljusa fladdermöss.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, hål, malskador, smärre lagningar. Något skadade sidor.

Jämför Enza Milanesi: The Carpet - Origins, Art and History, Canada/USA, Spanien 1999, färgplansch sid 183.