Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1227
465324

SEMIANTIK KINA, troligen Beijing. 351,5 x 276 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Blå spegel med blomstermedaljong, ströblommor och hörnornament i benvitt, kamelhårsfärg och olika blå nyanser. Benvit huvudbård med blomranka.

Möjligen ändrad. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Kortsidornas slätväv med klister.

Proveniens

Nuvarande ägarens farfar, Harald Undén, direktör på Schell ca 1920-35.

Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm/Uddevalla 1985, färgplansch sid 134 överst till vänster.