Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1235
425271

SEMIANTIK KURDISK sannolikt. 176 x 121 cm (samt ca 6-7 cm mönstrad slätväv på varje kortsida).

Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
775 - 872 EUR
887 - 998 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Mörkblå botten med rader av stora polykroma granatäpplen, palmetter och blommor. Benvitt ramverk med blomstänglar. Smal mörkblå huvudbård med blomranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Enligt släkting: Mattan är inköpt i Persien av en svensk officer från infanteriregementet i Halmstad. Han tillhörde de ca 40 svenska officerare som på Shahens uppdrag organiserade ett gendarmeri i Persien för att skydda förbindelserna mellan städerna i landet. Den persiska statsmakten var nästan bankrutt och kunde inte freda landet mot rövare ute på landsbygden. Resor och transporter mellan städerna var farliga. Avsaknaden av egna pålitliga militära förband gjorde att Sverige tillfrågades att hjälpa till med instruktörer till det nybildade gendarmeriet och officeren ifråga fick anställning i Persien 1912-1915. Under sina resor genom landet köpte han ett flertal mattor direkt ifrån nomaderna och i städerna. Flera svenska officerare dödades i strider med lokala rövarband och händelserna i Persien följdes intensivt i dåtida svensk press.