1261
462954

KÄRL två stycken samt BÄLTESSPÄNNE, lergods och brons. Han dynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Lerkrukor med räfflad respektive dekor tryckt av tyg. Höjd 6 cm. Bältesspänne av brons. Längd 8,4 cm.

Nagg. Krukan med indragen mynning med hål i botten. (3)

Proveniens

The collection of Nils Palmgren.