1264
457295

FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Stående s.k. fat lady, elegant hovdam. Klädd i draperad lång klänning, händerna instuckna i vida ärmar, håret uppsatt i chignon, rester av röda och svarta färgpigment. Höjd 40 cm.

Skador.

A xerox copy of the Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C107w41, signed by Doreen Stoneham, 10 July 2007, accompanies the lot.