138
473400

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

Vallpojke med kalv (2)

Otydligt stämpelsignerad Axel Petersson, Döderhultarn, Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 17 cm och 9 cm.

Tilläggslista

Numret i den tryckta katalogen stämmer inte, det står 38 men ska vara 138. / The number in the printed catalog is not correct, it says 38 but should be 138.

Proveniens

Gåva av konstnären till familjen Bohman i Oskarshamn.

Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Motivet (hela gruppen) avbildat sid. 8-9.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

344. Ernst Billgren, "Vildsvinsmöte".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK