139
470290

Sten Ericson

(Sverige, 1909-2001)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
330 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Sten Ericson
(Sverige, 1909-2001)

"Gycklaren"

Signerad Sten Ericson och daterad -58. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Grönpatinerad brons, höjd 259 cm.

Tilläggslista

Numret i den tryckta katalogen stämmer inte, det står 39 men ska vara 139. / The number in the printed catalog is not correct, it says 39 but should be 139.

Konstnären Sten Ericson arbetade ofta med det stora formatet. Hans skulpturer finns idag på offentliga platser runt om i Sverige och även i utlandet. Konstkritikern och forskaren Nils Palmgren skrev om Ericsons verk "...en tung, fast grundform och en öm inlevelse i det mänskliga". Ericson arbetade emellanåt i marmor men framförallt i brons och de flesta monumentalskulpturerna vi möter i våra parker är från 40- och 50-talen. Bland de mer kända konstverken kan nämnas "Bianca" från 1947.