159
465291

Jean Antonin Marius Mercié

(Frankrike, 1845-1916)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jean Antonin Marius Mercié
(Frankrike, 1845-1916)

"David vainqueur"

Signerad A. Mercié. Gjutarstämpel Reduction Mecanique. A Collas Preveté. Mörkpatinerad brons, höjd 73,5 cm.

Proveniens

Inköpt på Lilla Bukowskis auktion S11, 1989, nr 720.

Pierre Kjellberg, "Les bronzes du XIXe siècle - dictionnaire des sculpturs", 1989. Kompositionen omnämnd sid. 488 och 491 samt avbildad sid 490.
Harold Berman, "Bronzes: Sculptors and Founders, 1800-1930", 1980. Kompositionen beskriven i volym 1 sid 157 som kat nr 679 samt avbildad sid 159. Benämnd "David vainqueur".