191
475020

Okänd Konstnär 1600-tal

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Okänd Konstnär 1600-tal

Mansporträtt med värja, midjebild.

Signerad Hans Schutte fecit? och daterad 1650. Uppfodrad duk 104 x 78,5 cm. Äldre svärtad ram.

Tilläggslista

Tidigare i de Hamiltonska samlingarna på Hedensberg, Västmanland.
Bukowski Auktioner, auktion 204, 21-22 april 1915, kat nr 39 (Okänd konstnär, "Hans Skytte"). / Earlier in the Hamilton Collection at Hedensberg, Västmanland.
Bukowski Auktioner, Sale 204, 21-22 April 1915, lot 39 (Unknown artist, "Hans Skytte").

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 204, 21-22 april 1915, kat nr 39. (Okänd konstnär, "Hans Skytte")

Enligt porträttarkivet (SPA) kan mannen föreställa Hans Skytte.